Pse Tabelat e Lojërave të Kazinove janë të Gjelbra?

0 Comments

Çdo lojtar i rregullt do të ketë vënë re se pothuajse të gjitha lojërat me letra zhvillohen në tavolina të gjelbra. Ne jemi mësuar me këtë traditë që ne nuk mund të ndalemi të mendojmë se nga vjen, por me siguri do të ndihej e çuditshme të luaja një dorë Poker ose Blendë në një tavolinë që është asgjë tjetër përveç jeshile!

Ka dy pjesë të arsyetimit prapa pëlhurës së gjelbër në tryezë. Një është se si filluan lojrat e kazinosë.

Fillimisht një pëlhurë e quajtur "baize" u përdor për të mbuluar tavolinat e lojërave të lojërave, për shkak se materialet me teksturë krijuan fërkime që i ngadalësuan ballat pak dhe i bënin më të lehtë kontrollin dhe drejtimin. Ngjyra e gjelbër u zgjodh, duke imituar barin që zhvillohen më shumë lojëra tradicionale të topit.

Kur kazinotë dhe lojrat e kazinove ishin kryesisht ilegale, shumë lojëra të paligjshme të kartave do të zhvilloheshin në hallet e dinakërisë në lojëra për lojëra. Paraqitja për lojëra u vizatua në tabelën e gjelbër të tabelës së boksit dhe mund të fshihej lehtë ose të errësohej, nëse policia do të bastiste objektin.

Jo vetëm që zakonet e tavolinave të gjelbra vazhdonin për qëllime estetike, por u konstatua se pëlhura ishte ideale për trajtimin e kartave. Një tregtar mund të kalojë shpejt kartelat pa u rrëshqitur nga tabela e sipërme, por duke lëvizur akoma pa lëvizur drejt lojtarit që nuk e kishin rrokullisur.

Në vitet e fundit, megjithatë, mundësia për të njëjtën pëlhurë të bëhet në një larmi ngjyrash është bërë e mundur, megjithatë ngjyra është kryesisht ende e gjelbër. Ndërsa tradita përbën një pjesë të madhe të saj, shumë studime janë bërë edhe për ndikimin e ngjyrës në gjendjen shpirtërore dhe gjendjen e mendjes së një personi. Dëshmia në masë të madhe tregon se ngjyra e gjelbër frymëzon qetësinë, besimin dhe ndjenjën e mirëqenies, ndërsa ngjyrat si të kuqe ose të zeza mund të krijojnë një atmosferë të tensionuar.

Ka pasur gjithashtu një studim në ngjyrën e kaltër, dhe mund të gjeni mjaft disa tabela të mbuluara blu të kazinove që shfaqen. Blu gjithashtu konsiderohet si një ngjyrë qetësuese dhe siguron një pakllojshmëri të gjelbër tradicionale. Disa kazinove gjithashtu kanë tabela në ngjyra të ndryshme për të treguar baste minimale ose aksione të ndryshme.

Të gjithë studimi mënjanë, ne jemi krijesa të zakonit dhe një lojë e mirë tryezë thjesht nuk do të ndjehen të njëjta gjë për asgjë tjetër përveç një tryeze të gjelbër!

Pallati i Spinos Asnjë Bonus Depozitues në Kazino >>


Burimi: spinpalace.com
Pse Tabelat e Lojërave të Kazinove janë të Gjelbra? përditësuar: Qershor 18, 2019 Author: Damon
Përhapeni dashurinë

Reklama Sponsored