Tottenham 0 - 1 Crystal Palace

Rishikimi nga Richard Foster (Twitter: @rcfoster)

Kur ekipi më i nxehtë i Premier League takon klubin që ka rekordin më të keq gjatë dy muajve të fundit, sigurisht që ka vetëm një rezultat. Në të vërtetë, bookies ishin mjaft të bindur se Tottenham do të vazhdonte formën e tyre mbresëlënëse, duke fituar gjashtë ndeshjet e fundit para se të vizatohej me Fiorentinën në Kupën e Evropës dhe Pallati do të fitonte çmimin në 5-1 për të mbizotëruar. Edhe më optimistët e tifozëve të Eagles thjesht shpresonin për një performancë të mirë për të ndalur kalbjen që kishte vendosur që në fillim të Krishtlindjes, në vend që të mbante ndonjë shpresë për të gjetur një rezultat pozitiv.

Megjithatë, kjo është FA Cup dhe ajo ende mban një lloj të caktuar të magjisë, dhe një që menaxheri dhe tifozët njësoj janë të vendosur për të shijuar. Edhe pse pjesa më e madhe e shkëlqimit të saj të fundit ka mbetur në kohë të fundit, me anët e dobëta dhe prioritetet më të ngutshme që duket se zhvlerësojnë konkurrencën më të vjetër të kupës në botë, FA Cup po bëhet shpejt fokusi për sezonin e Pallatit. Dhe kështu, skuadra e cila u ngjit në një tabelë me kokëfortësi kritike, u rrah nga një anë që kishte rënë në tryezë nga 5th në 13th, pa një fitore të ligës në më shumë se dy muaj.

Tottenham e nisi ndeshjen me një lloj mënyre të besueshme që pritej. Pallati ishte në pjesën e pasme të pjesës së parë të pjesës së parë, duke lejuar shumë hapësirë ​​në mesfushë, ku Son Heung-ming dhe Dele Alli filluan të dukeshin të rrezikshëm ndërsa ata konkurronin në mbrojtjen e mbingarkuar. Midis gjysmës së Spurs çifti u bashkua për të ngritur Allin, i cili shënoi një goditje kundër postës së largët. Kjo pastaj mbështjellë përgjatë vijës së qëllimit për të goditur postin tjetër, përpara se alarmi Joel Ward ta pastrojë atë në siguri. Nëse kjo do ta kishte kaluar vijën, ashtu siç dukej e destinuar të bënte, atëherë gjërat do të kishin qenë kaq të ndryshme. Por këto janë kufijtë e hollë mbi të cilët futboll është vendosur.

Vetëm para gjysmës së kohës, Wilf Zaha theu prangat që ishin vendosur mbi të për pjesën më të madhe të pjesës së parë dhe tërhoqi mbrojtjen e Spurs ndaj tij. Ky ishte momenti kur Wilf tregoi pjekurinë e tij në rritje. Ai nuk u përpoq gjuaj ose endje një çifti më shumë mbrojtës, por ngriti Martin Kelly të tërbuar për të zjarrit në shtëpi të kaluar Michel Vorm, i cili ishte i ekspozuar keq në postin e tij të afërt. Këndi festat e egra mes 5,000-it që nuk besonin, por i gëzuar, duke përfshirë edhe të plagosurin Jason Puncheon i cili ishte në mes të turmës - të cilën ai e përshkroi në një intervistë talkSPORT si një "përvojë e mrekullueshme".

Fakti që golashënuesi i golave ​​dhe fituesi i fundit i ndeshjes ishte Kelly ishte aq befasues sa ishte i mirëpritur. Kjo ishte e tij e parë për Pallatin, dhe pothuajse pesë vjet që nga goli i tij i fundit kur shënoi për Liverpulin. Fakti që mbrapa e djathtë ishte aq larg përpara ishte një shenjë se Pallati po rritej në besim. Gjysma e dytë filloi me Spurs duke rritur ritmin, por Hennessey ishte në formë të mirë. Pasi shpëtoi një goditje të lirë të Harry Kane në pjesën e parë, ai e mohoi kapitenin e Tottenhamit me një ndalesë të mirë. Scott Dann ishte - si gjithnjë - një shkëmb në qendër, duke i mposhtur të gjitha ato që një Spurs gjithnjë e më të dëshpëruar e hodhën në të. Spurs filloi të humbasë kalimin dhe Zaha filloi të kërcënojë, edhe pse Emmanuel Adebayor ishte çuditërisht i qetë kundër klubit të tij të mëparshëm. Ai dhe Connor Wickham bënë një punë mjaft të mirë për të mbajtur topin, por ato përbënin pak kërcënim sulmues.

Më pas erdhi momenti që të gjithë prisnin, pasi Yannick Bolasie shënoi kthimin e tij në ekip dhe u përshëndet nga një ovation në këmbë. Ai menjëherë tregoi se çfarë kishte humbur gjatë dy muajve të fundit me ritmin dhe qëllimin e tij, dhe ishte i pafat që të mos shënonte një gol në fund të takimit kur Wickham preku një goditje që ishte e destinuar për në rrjetë nga një pozitë jashtë fushës. E gjithë ana duket se u hoq nga rikthimi i tij dhe shpresojmë se kjo do të jetë mirë për pjesën e mbetur të sezonit. Kujdes tani kthehet në ligë dhe nevoja për të siguruar pikë të mjaftueshme për të siguruar sigurinë duhet të jetë prioritet para çerekfinales së ardhshme në Reading muajin e ardhshëm.

Ndiqni Richard në twitter @ rcfoster dhe shikoni për librin e tij mbi historinë e Play-Offs: Agonia dhe Ecstasy - http://amzn.to/1RDJdy5

Bonuset e kodit Casino.com >>


Burimi: casino.com
Tottenham 0 - 1 Crystal Palace përditësuar: Qershor 18, 2019 Author: Damon