Ngritja dhe rënia e Taj Mahal

Para 1978, i vetmi amerikan shteti në të cilin kumari i kazinove ishte i ligjshëm ishte shteti idilik i Nevadës. Në 1978, New Jersey u bë shteti i dytë i SHBA-së që ofroi aktivitete ligjore të lojërave të fatit, të cilat u nisën me fillimin e Resorts Casino në Atlantic City.

Që atëherë, Atlantic City është bërë shtëpia e një liste të gjatë të kazinove, shumë prej të cilave u mbyllën pak pasi mbërritën. Pjesa tjetër e Amerikë shpejt kapën dhe hapën kazinove të tyre, por Atlantic City ka mbetur një nga kryeqytetet më të njohura të lojërave të fatit në botë.

Një histori Checkered për Trump's Casino

Nga të gjitha kazinotë që kanë graced rrugët e Atlantic City, asnjë nuk kishte një rënie më të papritur se kazino Taj Mahal e Donald Trump. Një herë, kazinoja ishte një nga objektet më luksoze dhe më luksoze në rripin e kazinove të Atlantic City-it, të cilin Trump e quajti "çudi e tetë botërore".

Megjithatë, në ditët e sotme kazinoja është thjesht një hije e ish-vetes së saj, që është parashikuar të bëhet mbyllja e pestë e kazinove e Atlantic City në 2014. Kazinoja shmangiu këtë fat duke u blerë nga manjati miliarder Carl Icahn, i cili planifikoi të shtonte $ 100 milion në rikthimin e themelimit në lavdinë e tij të mëparshme.

Për fat të keq, këto plane nuk do të zgjasnin, dhe Icahn ka urdhëruar që kazinoja Taj Mahal të mbyllet. Ndërsa këto plane me sa duket do të kryhen, shumë vizitorë të kazinove janë skeptikë pasi këto plane të sakta u urdhëruan dy vjet më parë. Pavarësisht nga fati i ardhshëm i kazinosë, ai ka një histori të pasur dhe intriguese, nga fillimet e saj të pabesueshme në rënien e tij të pasigurtë nga lavdia.

Hapja e madhe e Taj Mahalit

Trump Taj Mahal hapi dyert e veta në Prill 2, 1990. Kazinoja ishte hoteli i dymbëdhjetë i kazinove i Atlantic City, dhe kushtoi mbi $ 1 miliard për të ndërtuar, duke e bërë atë kazinën më të madhe dhe më të shtrenjtë në metropol. Trump tashmë zotëronte dy kazinove të tjera në qytet; Trump Plaza dhe Kalaja Trump, tani i njohur si I artë Nugget. Asnjë shpenzim nuk u kursye kur krijoi Taj Mahalin, i cili u hap me fishekzjarre dhe shfaqje lazer, aktorë të çmuar dhe një performancë nga vetë Michael Jackson.

Kazinoja ishte një nga kazinotë më të mëdha në botë, që ofronin makina slot 3,000, tavolina lojërash 160 dhe dhoma më e madhe e pokerit në Atlantic City. Miliona dollarë u shpenzuan në llambadar kristal, suita luksoze, pishina, klube shëndetësore, restorante dhe vende argëtimi, duke përfshirë një arenë masive 5,500 suite.

Dita e hapjes Nightmares and Bankruptcy

Jo gjithçka ishte e qetë duke lundruar për kazino luksoze. Rradhët e gjata pritën vizitorët e kazinosë, dhe çdo restorant ishte i mbushur me kapacitet. Kontrolli në hotel ishte gjithashtu një makth, duke paraqitur deri në 5 orë pritjet për shkak të çështjeve kompjuterike. Përkundër kësaj, pati edhe disa fitues gjatë ditës, me Trump që fitoi $ 604,000 në kazino të Taj Mahal!

Megjithatë, nuk do të zgjaste. Zvogëlimi i Trump kishte krijuar një mal të borxhit - $ 820 milion - në më pak se një vit. Kjo ishte vetëm një nga katër falimentime në historinë e kazinosë, me të tretën që e fshiu pronësinë e kazinosë tërësisht.

Taj Mahali mbyllet për mirë

Për fat të mirë, Carl Icahn shmangi mbylljen e kazinosë në 2014 duke rënë dakord ta blejë atë nga falimentimi. Taj Mahal shitet për $ 300 milion, dhe shitja u finalizua në shkurt të 2016. Disa nga përpjekjet e bëra nga pronari i ri për të rivitalizuar kazinove, por sulmet e vazhdueshme të punonjësve paraqitën sfida të pafundme për krijimin.

Së fundi, Icahn njoftoi mbylljen zyrtare të Taj Mahal në tetor 10 këtë vit, duke reduktuar kazino vetëm për kujtimet e krijimit madhështor që dikur ishte.

Bonuset e kazinosë të kazinosë në internet

Jackpot City Casino Online. Bashkohu tani!
Burimi: jackpotcitycasino.com
Ngritja dhe rënia e Taj Mahal përditësuar: Qershor 18, 2019 Author: Damon
Përhapeni dashurinë