Gambler - është Wahlberg dinamit ose lëvizja e fundit?

Edhe një herë, industria e filmave ka zgjedhur të marrë një film klasik dhe ta kthejë atë në një xhirim bashkëkohor. Duke ndjekur gjurmët e Alfie, Annie, dhe The Horror Amityville, The Gambler është filmi portik i fundit për t'u dhënë një përmirësim modern. Tani mund të mendoni se është një gabim i një budallai për të marrë një klasik të statusit të tillë portreti dhe t'i japë një kthesë aktuale - dhe ne mund të jemi të prirur të pajtohemi me ju - por kur industria e filmit ka shenja dollari në sytë e tyre, nuk ka ndalesa.

Rritja e popullaritetit të lojërave të kazinosë online - veçanërisht me ardhjen e aplikacioneve të kazinosë celularë që i bëjnë lojërat më argëtuese dhe më të kapshme se kurrë - padyshim që pati një ndikim të madh në vendimin e Hollivudit për të rishqyrtuar këtë dramë të bazuar në kazino. Por si e bën xhazin modern të qëndrojë deri në timer vjetër? A e bëri industria një punë madhështore apo e bëri atë të zhytet si një thes me gurë?

Versioni origjinal

Bërë në 1974, filmi origjinal luajti James Caan si Jim Bennett - një profesor i literaturës vetë-urrejtës gjatë ditës dhe një lojtar i lartë aksionesh gjatë natës. Ai ndjek historinë e betejës së Bennett për të marrë parasysh një varshmëri të lojërave të fatit dhe paraqet veprimet e tij pasi që ai paguan borxhe të konsiderueshme, pavarësisht sfondit të tij të pasur - së pari, tek një menaxher i kazinove koreane dhe pastaj në një peshkaqen të dyshimtë të kredisë - për të korrigjuar situatën duke përdorur të dashurit e tij rreth tij. Është një ruletë emocionale e retorikës, vetë-mohimit dhe vendimeve të këqija të marramendjes - dhe skenat e kazinosë janë vërtet autentike.

Remake moderne

Xhumlli i lëshuar nga 2014, Mark Wahlberg hyn në këpucët e njeriut kryesor Jim, i shoqëruar nga Brie Larson si një nga studentët e tij të interesuar dhe Jessica Lange duke luajtur një rol bindës si nëna e pasur e Bennett. Ky version Rupert Wyatt me siguri i jep origjinali një parakalim për paratë e tij, duke ndjekur të njëjtën komplot sa më afër që është e mundur, por duke e çuar elementin e vetëvendosjes në krye me nënshkrimin e nënshkrimeve të Wahlberg. Kur vjen puna te veprimi, Blendë momentet patjetër rivalizojnë origjinalin me disa skena jashtëzakonisht atmosferike që ju kanë në buzë të vendit tuaj.

Ju mund të shikoni rimorkio zyrtare këtu ...

Disa fakte filmike

Linja jonë e preferuar (versioni 2014) - "Çfarë ka të bëjë me ju? Ju keni dëmtim të trurit? '

(Frank duke iu drejtuar Jimit: pak e një bombë pasi ka renditur cilësitë e mira të Frank, si hijeshi, pamja, privilegji dhe edukimi).

Pra - cila është më e mira?

Rikthimi i çdo filmi klasik të kultit është një veprim i rrezikshëm dhe kritikët kanë qenë me siguri aktive. Ne mendojmë se plusti kryesor i versionit modern është performanca e Wahlberg, e kombinuar me një përpjekje të fortë nga John Goodman si një peshk i keq i huazit, Frank.

Megjithatë, duket se jo të gjithë janë në marrëveshje - ndërsa veprimi i Wahlberg u përshkrua si 'dinamit' nga UKGazeta The Guardian, Vulture, e quajti dorëzimin e tij si 'buzzkill fundit', duke theksuar se retorika e tij nganjëherë ndjehet shumë e organizuar. Ne mendojmë se kjo është paksa e ashpër. Edhe pse Caan u propozua për një I artë Globi për performancën e tij vrasëse - dhe ishte padyshim më bindës - dhe megjithëse nuk duket sikur Wahlberg do të marrë ndonjë vëmendje të tillë, ai ishte një përpjekje e dukshme, sidomos kur merresh parasysh se ishte një veprim i tillë i vështirë.

Sa për zonjat kryesore, Miss Larson patjetër që ka bukuri, por Lauren Hutton sigurisht që po digjet. Ju mund të shikoni një skenë këtu dhe të vendosni për veten tuaj!

Faqja e internetit IMdB aktualisht vlerëson versionin modern si 6.9, por pips origjinale atë në 7.2 - dhe cilët janë ne për të argumentuar? Djema të këndshëm - dhe koha e madhe me Krishtlindjet, për të na dhënë një pushim nga trishtja e zakonshme - por ndonjëherë, origjinali është vetëm ... më mirë.

Bonuset e kodit Casino.com >>


Burimi: casino.com
Gambler - është Wahlberg dinamit ose lëvizja e fundit? përditësuar: Qershor 18, 2019 Author: Damon