CES 2019 nxjerr në pah trendet e fundit të teknologjisë

Janar në Las Vegas do të thotë Consumer Electronics Show (CES) është kthyer edhe një herë. Kjo është ngjarja vjetore ku komuniteti i teknologjisë fillon vitin duke i dhënë lojtarëve të mëdhenj dhe fillestarëve të thjeshtë mundësinë për të shfaqur të gjitha trendet e fundit të teknologjisë. CES tani është aq i madh sa përhapet për katër ditë dhe është vendosur në tri zona të veçanta: Tech East, Tech West dhe Tech South.

Zgjedhja e trendeve nga grupi verbues i pajisjeve në shfaqje nuk është një punë e lehtë. Megjithatë, përveç një përqëndrimi të qartë në risitë e ndryshimeve klimatike, duket sikur disa nga trendet e nxehta për 2019 përfshijnë teknologjinë e lidhur me shtëpitë e zgjuara, telefonat e rinj, dronët për konsumatorët, TV të ri LED, folësit e mençur, teknologjitë shëndetësore dhe produktet VR.

Asistent i Google arrin në Sonos

Ndihma e kontrolluar nga zëri duket se ka dalë më mirë se robotika e plotë. Prezantimet e CES kanë konfirmuar se ndihmësi i vogël i Google tani ka karakteristikat në folësit e fundit të Sonos. Alexa Amazon është mbështetur nga Sonos Beam dhe Sonos One për disa kohë. Por falë një përditësimi të ri të softuerit, këto modele tani do të përfshijnë gjithashtu mbështetje për Google Assistant. Kjo do të thotë që ju do të jeni në gjendje të luani muzikë dhe të kontrolloni vëllimin, aktivizoni televizorin dhe gjithashtu të filloni dhe shpërndani Netflix. Vetëm për momentin, ju nuk do të jeni në gjendje të hedhni në Sonos, por kjo ka të ngjarë të shtohet në një përditësim të ardhshëm.

Përmirësimet e VR-së për ndjekjen e syve

Ndërkohë, kufjet kryesore të HTC-së për Vive Pro realitet virtual premtojnë të marrin kontroll ultra të përshtatshëm dhe pa duar në nivele të reja. Kjo pajisje ofron ndjekjen e syve të ndërtuar për një eksperiencë të përmirësuar të VR. Kjo punëson 'paraqitje të përkulur' - një teknikë që regjistron sytë tuaj duke u fokusuar në mënyrë që të mprehin atë imazh dhe të zbusin profilin e objekteve në zonën periferike. Kjo ka përdorime dhe mjete të shumta, për shembull, së shpejti mund të lundroni në kazinën tuaj të preferuar në internet vetëm vetëm nga vizioni.

Merrni pesë?

Heatworks kanë prodhuar një zgjidhje të teknologjisë e cila duket se do të rrojë minutat jashtë procesit të brendshëm për të bërë një çaj ose kafe. Në vend që të presin disa minuta për të vluar ujin, Heatworks Duo bën punën menjëherë. Duke përdorur teknologjinë 'Array Ohmic' të kompanisë, Duo funksionon si një karakf me ujë të baterisë e cila mund të nxejë ujin në temperaturën e dëshiruar në momentin që derdhet nga hunda. Sistemi nuk kërkon ndonjë element ngrohjeje dhe, sipas Heatworks, do të dorëzojë një xNUMX-ounce gotë uji në 8-20 sekonda. Kontrolli i sofistikuar i temperaturës nënkupton që pija juaj do të nxehet brenda një shkalle të temperaturës që keni kërkuar.

Monitorimi i fëmijëve

Gjetkë në frontin e brendshëm, ndjekja e GPS është duke luajtur një rol të rëndësishëm në përpjekjen për të mbajtur fëmijët tuaj të sigurt. Një nga opsionet e paraqitura në CES është një tracker i ri nga Elios. Kjo është e fshehur brenda një emoji dekorativ, kështu që mund të vihet në veshjen e një fëmije, shpinës etj. Pa ndonjë bujë. Funksionet në bord përfshijnë geotargeting një fushë të veprimit (për të përfshirë rrugë shkollore etj), një email dërguar për të konfirmuar mbërritje në një destinacion, plus një alarm.

Qualcomm dhe Tregu Automobilistik

Specialistët e komunikimit mobil Qualcomm janë të vendosur mirë për të përfituar nga zhvillimet e reja në elektronikë të automjeteve dhe inovacionet si Platforma e tyre Snapdragon Automotive Cockpit duket se do të bëhen standardet e industrisë. Megjithëse kjo është një fushë e gjerë, gjenerata e re e makinave me siguri do të kërkojë aftësi më të fuqishme të AI. Kjo do të nevojitet për të përmirësuar standardet e sigurisë, navigacionin, vizionin e kamerës dhe një sërë senzorësh të tjerë dhe aplikacioneve auto. Përveç kësaj, teknologjia C-V2X e Qualcomm (teknologjia celulare për çdo gjë) tani përmban në planet që shumë prodhuesit e makinave globale duhet të zhvillojnë një sistem komunikimi të besueshëm. Këtu, prioritet është sigurimi i një metode të komunikimit të dështuar, i cili mund të aktivizohet për qëllime komunikimi nga automjeti në automjet, nga automjeti në këmbësorë dhe nga automjeti në infrastrukturë dhe më shumë.

Në një zhvillim të mëtejshëm platformash, burimet Qualcomm konfirmojnë se kompania tani planifikon të inkorporojë Alexa të Amazon. Kjo teknologji e njohjes së fjalës së shpejti do të bëhet pjesë e platformës Smart Audio të Qualcomm dhe do të kontribuojë në përmirësimin e sigurisë dhe të multimedias. Shoferët do të jenë në gjendje të hyjnë në tiparet standarde të Amazon si Prime Video, Audible dhe Fire TV.

Asistentë robotikë

Në disa mënyra, një inovacion shumëvjeçar i frymëzuar nga sci-fi, ndihmësit e robotëve rreth shtëpisë duket se vijnë shumë shpesh. Dhe për të qenë me të vërtetë i dobishëm, i imagjinojmë ata të zbresin në gatim dhe pastrim, duke marrë dhe duke mbajtur, duke iu përgjigjur derës dhe më shumë. Kjo duket disi të jetë ajo që robot i ri UBTech Walker ndoshta mund të jetë projektuar për të bërë. Sigurisht që ajo mund të hapë dyert, të shkoj të marr kokainë, të çojë gjurmët e qenve (madje edhe të kërceni), por djalli është në hollësi. Programimi i një robot vetëm për të lëvizur në shtëpinë tuaj, për të njohur dhe rifituar objekte të njohura, ose thjesht për të kryer detyra të thjeshta shtëpiake ende mbetet një kërkesë e vështirë për të gjithë zhvilluesit. Përgjigjet janë shumë të ngadalta dhe funksionet duken të shkruara në mënyrë të ngurtë, kështu që nuk ka gjasa që të blini atë butler robot me kosto sa më shpejt.

Bonuset e kazinosë të kazinosë në internet

Jackpot City Casino Online. Bashkohu tani!
Burimi: jackpotcitycasino.com
CES 2019 nxjerr në pah trendet e fundit të teknologjisë përditësuar: Qershor 18, 2019 Author: Damon