Një përmbledhje e lajmeve nga 2018

0 Comments

Pas shumë muajsh të përshkallëzimit të tensioneve politike, Korenë e Veriut dhe Korenë e Jugut e fituan vitin me një fillim shpresë duke rënë dakord se ata do të dërgonin ekipe për të konkurruar në Olimpiadën Dimërore në Pyeongchang, Korenë e Jugut. Në të vërtetë, pjesëmarrja e Veriut dëshmoi një moment historik në marrëdhëniet sportive ndër-koreane. Jo vetëm që Veriu nuk pranoi të merrte pjesë në Olimpiadën 1988 të Seulit, por ata gjithashtu u përpoqën t'i prishnin ato pasi bisedimet bashkëpritëse u ndërprenë, duke sponsorizuar sulmet terroriste.

Pas presionit të madh, Presidenti i Afrikës së Jugut Zuma më në fund ra dakord të japë dorëheqjen. Edhe pse ai bëri njoftimin televiziv, presidenti përsëriti se nuk ishte dakord me veprimin e marrë nga partia e tij ANC. Politikani 75 vjeçar kishte refuzuar më parë thirrjet për të dhënë dorëheqjen në favor të zëvendëskryetarit të tij Cyril Ramaphosa, udhëheqësit të ri të emëruar të ANC. Duke qenë në detyrë që nga 2009, Zuma u përball me disa pretendime për korrupsion.

Kur u shkëput skandali i Skandalit të Cambridge Analytica, u raportua se informacioni personal i më shumë se 50 milion njerëzve ishte komprometuar për të lehtësuar atë që kompania quhej "hulumtim". Kjo shkelje e të dhënave korrte identitetet, rrjetet dhe "pëlqimet" për qëllime të vlerësimit të sjelljes së tyre të votimit. Më vonë, fushata presidenciale e Donald Trump punësoi Cambridge Analytica për të ndihmuar në shënjestrimin e reklamave politike në fuqinë e këtyre të dhënave të mbledhura nga miliona të rritur amerikanë.

Prill solli lajmin e trishtuar se DJ Avicii kishte bërë vetëvrasje në një dhomë hoteli në Oman. Familja e tij lëshoi ​​një deklaratë të thjeshtë ku thuhej: "Timu ynë i dashur ishte një kërkues, një shpirt artistik i brishtë që kërkonte përgjigje për pyetjet ekzistenciale. Një perfeksioniste mbi arritjen që udhëtoi dhe punoi shumë me një ritëm që çoi në stres ekstrem. Ai donte të gjente paqe. Tim nuk u bë për makinën e biznesit që e gjeti veten; ai ishte një djalë i ndjeshëm i cili i donte tifozët e tij, por shmangi vëmendjen. "

Një martesë mbretërore u zhvillua dhe e gjithë bota u shpërfytyrua ndërsa ata shikonin princin Harry dhe Meghan Markle që shkëmbejnë zotimet e tyre të dasmës. Rasti i shkëlqyeshëm i dha të gjithëve një afat të shkurtër nga lajmet e këqija - dhe shansin për të parë një përrallë të vërtetë të jetës. Audienca televizive globale ishte më e madhe se ajo për martesën e Princi William dhe Kate Middleton, me më shumë se 29 milion shikues amerikanë që po punonin për të parë Harry dhe Meghan lidhin nyjën, krahasuar me William dhe Kate 23 milion.

Femrat saudite në fund, morën makinën në një vendim historik. Në të ardhmen, ka të ngjarë që autoritetet të mbyten me aplikacione nga femrat saudite që dëshirojnë të përfitojnë nga kjo mundësi. Më parë, ligjet strikte të Arabisë Saudite kishin kërkuar që të gjitha gratë të kërkonin leje nga burrat para se të mund të angazhoheshin në aktivitete të tilla si ngasja e makinave në rrugë publike. Kjo, nga ana tjetër, nënkuptonte që të gjitha femrat duhej të nxirreshin nga shoferët privatë.

Dymbëdhjetë djem dhe trajneri i tyre i futbollit të bllokuar në shpellën Tham Luang në Tajlandë u shpëtuan përfundimisht. Kjo ishte një katastrofë e mundshme që eventualisht pati një rezultat shumë më të lumtur falë një përpjekjeje ndërkombëtare për shpëtim që përfshinte ekspertë të shpellës nga UK dhe gjetkë. Djemtë janë bërë tashmë të famshëm ndërkombëtar. Sidoqoftë, duhet të kujtojmë se kishte një fatalitet: Saman Kunan, një ish-varkë detare e marinës Thai, e cila vdiq duke furnizuar me oksigjen tek djemtë.

Apple Inc arriti në 1 trilionë dollarë (767bn) në kapitalizimin e saj të tregut dhe u bë kompania e parë publike që prishi barrën $ 1-trilion. Në arritjen e këtij moment historik, Apple ka sigurisht të rrahur konglomerate rivale me bazë teknologjie, si Amazon dhe Microsoft. Që nga koha që iPhone i parë shitet në shitje në 2007, vlerat e aksionit të Apple janë rritur me 1,100%, duke kërcyer me gati një të tretën në muajt e mëparshëm 12.

Në një vendim historik, India vendosi të dekriminalizojë homoseksualitetin. Më parë, personat LGBT u ndoqën sipas një ligji që daton nga ditët koloniale të vendit (seksioni 377). Kjo e përshkroi seksin e homoseksualëve si një "vepër të panatyrshme". Vendimi i Gjykatës Supreme bëri të qartë se çdo diskriminim në bazë të orientimit seksual konsiderohet tani si një shkelje themelore e të drejtave. Përkundër kësaj, ende ekziston kundërshtim i fortë midis grupeve fetare dhe në zonat rurale më konservatore.

Jamal Khashoggi u zhduk gjatë një vizite në konsullatën saudite në Stamboll. Më vonë doli se kolumnisti saudit dhe gazetari Washington Post në të vërtetë u vranë dhe trupi i tij u shpërbë në ndërtesën e konsullatës saudite. Të gjithë Khashoggi bëri vizitë ambasadës për të zgjidhur dokumentet për martesën e tij të ardhshme me të fejuarën e tij turke, e cila ishte duke pritur jashtë. A do të jetë kjo një moment çastësh për Sauditë dhe prestigjin e tyre global? Ose, a do t'i mundësojnë aleancat e tyre perëndimore që të shmangej edhe një plumb tjetër?

Zjarret e reja të pyjeve në Kaliforni detyruan 250,000 të largohej nga spektakli biblik i flakëve të përbindëshve që shkatërronin shtetin. Duke mbuluar veriun dhe jugun e Kalifornisë, këto zjarr u bashkuan për të formuar tre flakë gjigande.
Duke u kujdesur si kurrë më parë, Presidenti Trump reagoi ndaj këtyre emergjencave të tmerrshme duke folur për keqmenaxhimin e brëndshëm të trakteve pyjore dhe kërcënoi të impononte shkurtime financimi. Çfarë heroi!

Aeroporti i Londrës në Gatwick është i mbyllur për shkak të drones në kulmin e largimit të Krishtlindjes. Së pari, policia arrestoi, dhe pastaj liroi, dy të dyshuar të pafajshëm. Incidenti tregon se sa të rrezikuara mund të jenë aeroportet ndërkombëtare për incidente të tilla. Ushqim i vërtetë për mendime për qeveritë e gjithë bota. Le të shpresojmë se kjo nuk do të nxisë ngjarje të mëtejshme të kopjimit.

Ky ishte viti 2018. Pra, çfarë është e re për 2019? Suediu zbatuan ligjet e reja që rregullojnë lojrat e kazinosë dhe do të jetë interesante për të parë se cilat vende të tjera do të ndjekin.

Pallati i Spinos Asnjë Bonus Depozitues në Kazino >>


Burimi: spinpalace.com
Një përmbledhje e lajmeve nga 2018 përditësuar: Qershor 18, 2019 Author: Damon